Доступний дефібрилятор в громадських місцях – чи реально це?

Дефібрилятор як і вогнегасник: доступність цього простого приладу, що рятує життя при раптовій зупинці серця, в громадських місцях, є таким же важливим та необхідним, – вважають фахівці Інституту медицини транспорту МОЗ України. Про це вони розповіли журналістам новин телеканалу «Україна». Вчасно розпочата серцево-легенева реанімація на догоспітальному етапі складає близько 80% відновлення роботи серця та виживаності потерпілого до приїзду швидкої.

«За умов такого високого рівня смертності від серцево-судинних захворювань та раптової зупинки серця, ускладнення доступу швидкої допомоги до постраждалого в умовах сучасних мегаполісів, забезпечення автоматичними зовнішніми дефібриляторами (АЗД), або т.зв. мобільними дефібриляторами, громадських місць є вкрай необхідним», – переконаний директор Київської міжрегіональної філії ДП «Український науково-дослідний інститут медицини транспорту» МОЗ України Юрій Чорний. На його думку, це має бути цілеспрямована, затверджена на рівні Уряду програма доступної дефібриляції,що передбачає оснащення громадських місць – площ, супермаркетів, аеропортів, вокзалів, громадського транспорту, тощо – приладами АЗД, а також проведення навчань дефібриляції та прийомам серцево-легеневої реанімації серед немедичного персоналу – людей, які можуть опинитися поруч в момент виникнення у когось раптової зупинки серця.

«Застосування мобільного дефібрилятора за умови нескладних, але чітких і послідовних дій, є абсолютно можливим навіть для випадкових свідків нещасного випадку», – переконана інструктор з надання домедичної допомоги при ДТП філії Інна Оліфіренко. АЗД оснащені алгоритмом для автоматичного визначення станів, що підлягають дефібриляції, та за допомогою голосових і текстових підказок супроводжують рятувальника на всіх етапах первинної серцево-легеневої реанімації, нагадуючи потрібну послідовність дій.

На відміну від України, оснащення автоматичними мобільними дефібриляторами місць масового скупчення людей є звичною практикою в країнах Європи та США. Як правило, ними забезпечені всі екстрені служби, автомобілі швидкої допомоги, парамедиків, рятувальників, патрульних поліцейських, а також охорона, персонал авіакомпаній, великі підприємства. АЗД обов’язково встановлюють у державних установах, школах, лікарнях, а також в громадському транспорті. У Великобританії реалізація програми встановлення АЗД у громадських місцях та навчання персоналу їх ефективному використанню затверджено на урядовому рівні. Там обладнанням оснащують залізничні та автовокзали, аеропорти, готелі, школи, торгові центри. На думку британських експертів, ініціатива уряду дозволить зберегти тисячі життів впродовж найближчих десяти років. В Угорщині ухвалено закон щодо оснащення АЗД всіх лікувальних закладів. А в Німеччині всі великі підприємства оснащені АЗД.