«Не ігноруй ремінь безпеки!» − таким гаслом прес-конференції, що відбулася сьогодні в ІА УНІАН, розпочався другий етап Тижня безпеки дорожнього руху в Україні, що триватиме 12-18 листопада.
У заході брали участь Олексій Білошицький, перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції, Антон Щелкунов, Генеральний директор Директорату з безпеки на транспорті Міністерства інфраструктури України, Михайло Ноняк, Голова Державної служби України з безпеки на транспорті, Володимир Шевченко, Генеральний директор МТСБУ та Юрій Чорний, Національний координатор ВООЗ Міністерства охорони здоров'я з питань безпеки дорожнього руху, директор Київської міжрегіональної філії ДП «Український науково-дослідний інститут медицини транспорту» МОЗ України.
Учасниками була окреслена дорожньо-транспортна ситуація в Україні та законодавчі ініціативи, спрямовані на впровадження і посилення заходів з безпеки дорожнього руху.
Так, за словами Олексія Білошицького, невтішна статистика щодо кількості дорожньо-транспортних пригод в Україні покращилася лише на 10% у порівнянні з минулим роком: за 10 місяців 2018 року Національною поліцією України зафіксовано 122 354 ДТП, з них 19 915 – з потерпілими, 2 651, на, жаль, загинули. Основними причинами ДТП залишаються перевищення водіями швидкості (35%), порушення правил маневрування, водіння в стані алкогольного сп’яніння, а також, як не дивно, ігнорування ременів безпеки. За його словами, у ВРУ пройшов перше читання законопроект, спрямований на значне підвищення рівня штрафних санкцій за невикористання пасків безпеки. Також, за словами О. Білошицького, очікує ухвалення урядовий законопроект 7286, що передбачає цілий ряд механізмів з покращення безпеки дорожнього руху.
Антон Щелкунов розповів про ряд заходів та програм, які здійснюються в сфері безпеки дорожнього руху з боку Міністерства інфраструктури України. Він відзначив як важливе досягнення ухвалення Урядом Державної програми з підвищення рівня безпеки дорожнього руху в Україні на період до 2020 року. ЇЇ виконання підсилить в першу чергу ефективність державного контролю в даній сфері. Також він повідомив, що на погодженні в урядових структурах наразі перебуває законопроект, розроблений Мінінфраструктури, щодо підвищення безпеки експлуатації колісних транспортних засобів, яким передбачається обов’язкове використання тахографів, обмежувачів швидкості, ременів безпеки, тощо на комерційних транспортних засобах. Подібні ініціативи, за його словами, стосуються також і змін, які вже були внесені до Постанови КМУ №176 «Про затвердження Правил надання послуг автомобільного і пасажирського транспорту».
Серйозних законодавчих удосконалень сьогодні потребує і ринок комерційних пасажирських перевезень. За словами Голови Укртрасбезпеки України Михайла Ноняка, трагічна статистика ДТП, у тому числі, зумовлена певними обмеженнями у перевірках автомобільних підприємств, що здійснюють пасажирські перевезення. Це стосується не лише стану транспортних засобів, підготовки їх до виходу на лінію та проходження техогляду, а й професійної компетентності та належного стану здоров’я водіїв. Новий підхід до планових та позапланових перевірок, який буде запроваджений законодавством уже з 2019 року, дозволить бачити увесь технологічний процес, який відбувається у перевізника. Також ми очікуємо на невідкладне ухвалення законопроектів щодо посилення штрафних санкцій для перевізників та запровадження системи фото- та відеофіксацій порушень, − відзначив урядовець.
На питанні захисту потерпілих у дорожньо-транспортних пригодах, зокрема фінансовій компенсації наслідків ДТП, зупинився Володимир Шевченко, Генеральний директор Моторного (транспортного) страхового бюро України. Він нагадав, що дотримання законодавства України про дорожній рух та наявність страхового полісу цивільно-правової відповідальності гарантує потерпілим при ДТП відшкодування державою в особі МТСБУ фінансових збитків. За рік організацією компенсовано близько 150 млн грн. відшкодувань понад 4 тис. заявникам.
Учасники прес-конференції підкреслили важливість проведення Тижня безпеки дорожнього руху в Україні. Захід проходить уже не перший рік, він на всеукраїнському рівні привертає увагу громадськості, державних та бізнес-структур, засобів масової інформації до спільних заходів з обговорення та подолання проблеми дорожньо-транспортного травматизму в Україні, посилення заходів з безпеки дорожнього руху, підвищення рівня культури серед усіх учасників дорожнього руху.
На завершення прес-конференції Юрій Чорний, Національний координатор ВООЗ Міністерства охорони здоров'я з питань безпеки дорожнього руху, анонсував найбільш важливі заходи, що пройдуть в Україні 12-18 листопада в рамках Тижня безпеки дорожнього руху. Також він закликав усіх присутніх підтримати учасників Всеукраїнського конкурсу «Молодь за безпеку дорожнього руху» та проголосувати за кращі фото- та відео-роботи талановитої молоді.