Для роботи комісій з медичних оглядів водіїв створять єдину захищену інформаційно-телекомунікаційну систему ведення баз даних

ДП «Державнe Підприємство Українського Науково-Дослідницького Інституту Медицини Транспорту Міністерства Охорони Здоров&Quot;я України МОЗ України» ініціює впровадження єдиної захищеної інформаційно-телекомунікаційної системи ведення баз даних медичних комісій з періодичного огляду кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів.

 

ДП «Державнe Підприємство Українського Науково-Дослідницького Інституту Медицини Транспорту Міністерства Охорони Здоров&Quot;я України МОЗ України» ініціює впровадження єдиної «Захищеної інформаційно-телекомунікаційної системи ведення баз даних медичних комісій з періодичного огляду кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів і виданих їм медичних довідок, медичних пунктів та медичних працівників, які проводять передрейсові та післярейсові медичні огляди водіїв».

 

Презентацію цього проекту було представлено директором ДП «Державнe Підприємство Українського Науково-Дослідницького Інституту Медицини Транспорту Міністерства Охорони Здоров&Quot;я України МОЗ України» Юрієм Чорним під час наради з питань медичного забезпечення у сфері безпеки дорожнього руху в МОЗ України.

 

Проект передбачає створення єдиної багаторівневої клієнт-серверної захищеної інформаційно-телекомунікаційної аналітичної системи (ІТС), призначеної для збирання, оброблення, збереження та аналізу інформації щодо періодичних медичних оглядів кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів і виданих їм медичних довідок, медичних пунктів та медичних працівників, які проводять передрейсові та післярейсові медичні огляди водіїв.

 

За словами Юрія Чорного, архітектурні і топологічні рішення системи дозволяють здійснювати дистанційне технічне супроводження медичних комісій по видачі довідок у форматі єдиної ІТС, забезпечують облік всіх виданих медичних довідок, здійснюють фіксацію фактів відмови в видачі медичної довідки, а також, що найважливіше, унеможливлюють будь-які спроби несанкціонованого доступу до ресурсів та спотворення інформації. Функціональність ІТС на програмному рівні забезпечується бібліотекою програмних засобів та розробок, підтверджених експертним висновком Служби безпеки України.

 

Принцип функціонування ІТСполягає вєдиному механізмі роботи медичних комісій та медичних пунктів видачі та обліку довідок. За своїми функціональними можливостями ІТС передбачає доступ до ресурсів лише після автентифікації користувача, що забезпечується використанням Носія ключової інформації (НКІ). Ведення бази даних бланків медичних довідок, які мають медичні комісії (невикористані бланки суворої звітності) ведеться визначеним користувачем захищеної ІТС. Кожен запис в Базу даних має ЕЦП користувача та ІС ДП. Внесення даних користувачем без визначених прав фіксується як спроба несанкціонованого доступу до ресурсів захищеної ІТС, дані логуються, здійснюється відповідний запис в журналі подій та надсилається повідомлення про спробу несанкціонованого доступу до ресурсів захищеної ІТС адміністратору безпеки.

 

Впровадження цієїінформаційно-телекомунікаційної системимає такі переваги:

- технічні та технологічні рішення системи дозволяють використовувати їх на базовому рівні при створенні та впровадженні інформаційно-телекомунікаційних систем (підсистем) МОЗ України, а це значно скоротить часові та матеріальні витрати, а також вирішить проблему нестачі кваліфікованих фахівців в галузі інформаційних технологій;

- в ІТС вирішені всі питання захисту інформації;

- ІТС має технологічні можливості для взаємодії з будь-якими інформаційними системами, включаючи європейські;

- створення та впровадження захищеної ІТС не передбачає додаткових коштів державного бюджету та забезпечує досягнення поставлених цілей впровадження новітніх технологій в медичній діяльності.

 

В цілому, зазначена інформаційно-телекомунікаційна система сприятимевдосконаленню медичного забезпечення у сфері безпеки дорожнього руху, підвищенню професійного рівня та відповідальності лікарів, які працюють у складі комісій з медичних оглядів кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, попередженню причин та умов виникнення дорожньо-транспортних пригод, удосконалить порядок діяльності комісій з медичних оглядівкандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, забезпечить можливості проведення передзмінних та післязмінних медичних оглядів водіїв, налагодить взаємодію з іншими ІТС МОЗ та МВС, а також вирішить завдання аналітичного оброблення накопиченої в базах даних інформації.

 

Наразі проект проходить всі стадії юридичного унормування, після чого відповідний наказ буде оприлюднений на офіційному сайті МОЗ України.