В Українському центрі безпеки дорожнього руху та інформаційних технологій МОЗ України відбулася робоча нарада з обговорення нової редакції закону про «Дорожній рух та його безпеку» в частині медичного забезпечення та імплементації нормативно-правових актів до вимог європейського регламенту. До участі в ній були залучені профільні фахівці – медики, науковці, експерти, представники громадськості.
Зокрема, йшлося про удосконалення існуючого законодавства та залучення світової практики функціонування єдиної електронної системи обліку медичних оглядів водіїв та отримання ними медичних довідок, що значно спрощувало б регулятивні процеси в середині системи та нівелювало корупційну складову.
За словами директора ДП «Український центр безпеки дорожнього руху та інформаційних технологій» Юрія Чорного, питання організації медичного забезпечення безпеки дорожнього руху на законодавчому рівні підіймається не вперше, є важливим, а тому впровадження такої системи має бути розроблено та впроваджено якнайшвидше. Зокрема, підприємством вже розроблено проект єдиної «Захищеної інформаційно-телекомунікаційної системи ведення баз даних медичних комісій з періодичного огляду кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів і виданих їм медичних довідок, медичних пунктів та медичних працівників, які проводять передрейсові та післярейсові медичні огляди водіїв», що проходить наразі процес юридичного унормування.
Окрім того, він нагадав, що медична безпека дорожнього руху передбачає і повне оволодіння водіями навичками надання домедичної допомоги постраждалим внаслідок ДТП, що важливо передбачити і в новій редакції закону. «Відповідні методики надання домедичної допомоги мають бути розроблені та впроваджуватися в програми автошкіл і для кандидатів у водії, і для інструкторів», - відзначив він.
Учасники засідання наголосили на важливості удосконалення відповідно європейських вимог власне системи проходження водіями медичних оглядів, їх періодичності, визначення психофізіологічних умов отримання медичних довідок та їх контролю. Зокрема, на думку одних із співрозробників нової редакції закону «Про дорожній рух та його безпеку» - співголови ВГО «Громадський рух за права водіїв» Володимира Караваєва та представника ВГО «Загальнонаціональний форум безпеки дорожнього руху» Вадима Володарського, варто пов’язати періодичність проходження медичних оглядів з строком дії водійського посвідчення, і це також має відображатися в електронній системі обліку.
Фахівцями також було підтримано ініціативу впровадження психофізіологічного відбору кандидатів у водії, що дозволить зменшити кількість неадекватних та непридатних до кермування осіб на дорогах, проте критерії його ще мають бути детально розроблені та затверджені на рівні МОЗ України. Разом з тим головний позаштатний спеціаліст МОЗ України з питань наркології Анатолій Вієвський нагадав про необхідність підвищеного контролю за обов’язковим проходженням водіями оглядів у лікаря-нарколога, особливо серед молоді.
За словами головного спеціаліста відділу первинної медичної допомоги МОЗ України Миколи Квітки, наразі в міністерстві розробляється проект наказу, що визначатиме уповноважених лікаря чи установу, відповідальну за медичне обстеження і прийняття рішення про видачу медичної довідки, а також заклади з підготовки відповідних медичних фахівців.
Як відзначив начальник відділу нормативно-правового забезпечення Департаменту ДАІ МВС України Василь Брянцев, такий законопроект, на відміну від попередніх, має в першу чергу чітко визначати функціональну складову держави в даній сфері, бути ефективним , професійним, уникати двоякого трактування та дублювання функцій серед інших державних та недержавних органів, а оперативність та ефективність його прийняття залежатиме від чіткого формулювання норм та аргументованого їх обґрунтування.